BAFRA FENERİ

    Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1880 yılında Fransız müteahhitler tarafından Kızılırmak'ın denize döküldüğü yerdeki delta üzerinde Halisburnu mevkiine inşa edilmiştir. Karadeniz'de bu mevkide seyreden gemiler için çok önemli bir rota feneridir. Bulunduğu arazinin delta olması nedeniyle demir boru kazıklar çakılarak üzerine yapılmıştır.22 metre silindirik çelik kule çevresinde çelik çatma profillerle tamamen çelik konstrüksiyon olarak inşa edilmiştir.Fenerin kulesinin denizden yüksekliği 25 metre,kule yüksekliği ise 22 metredir.Çakma karakteri Fl.W.5 Sn. olan fenerin görünüş mesafesi ise 20 deniz milidir.

    Fener ilk olarak gaz yağı ile çalıştırılmış daha sonra asetilen gazına çevrilmiş olup şu anda elektrik enerjisi ile çalışmaktadır. Yedek enerji olarak hale asetilen kullanılmaktadır. 500 W'lık elektrik lambası ile aydınlatma sağlanmaktadır. Işık kaynağını kuvvetlendirecek uzaktan görünmesini teminen odak uzaklığı 250 mm olan dört adet kotodiyoptrik panel kullanılmaktadır. Söz konusu optik paneller cıva banyosu üzerinde dönebilen dairesel platform üzerine dörtgen teşkil edecek şekilde yerleştirilmiş bulunmaktadır. Işık kaynağı odakta sabit olarak yakılmakta ve platform üzerindeki optik panellerin döndürülmesi suretiyle fenerin çakar ışık vermesi sağlanmaktadır.

    Kuledeki çelik tellerle aşağıya dik olarak hareket eden ağırlıklara sahiptir. Ağırlık inerken saat harekete geçer ve yolda ağırlık yukarı doğru geriye kurulmadığı taktirde ağırlık dibe ulaştığı zaman saat durur. Fener bekçileri, optik sistemin hemen altında yer alan mekanizmaya bağlı geniş kurma kolu ile deniz feneri optik saatini kurmaktaydılar. Bu sistem evlerdeki saat mekanizmasına benzemektedir.  Söz konusu makine ve optik paneller koruma altına alınmış olup şu an redüktörlü elektrik motor sistemi kullanılmaktadır.

    Fener ve gardiyan binası ulusal miras olarak Kıyı Emniyeti  Genel Müdürlüğünce koruma altındadır.

Özellikler
Balisajı Tek siyah kuşak
Karakteri Fl W 5s ş0.5, k4.5
Görünüş mesafesi 20 deniz mili
Bakım Teknisyenliği Samsun
Denizden Yükseklik 25 metre
Yerden Yükseklik 22 metre