Kuruluşumuzun Ana statüsünde belirlenen görevlerden biri olan denizlerimizde ve karasularımızda seyreden Türk ve yabancı bayraklı gemilerin seyir güvenliğine yardımcı olabilmek için sahada tekel şeklinde olmak üzere tüm denizlerde su aracı ve/veya diğer eşyaya verilen kurtarma ile ilgili her türlü hizmetleri yapmak görevi gereği,10. Ulaştırma Şurası sonuç raporuna göre gerekli yatırımları yapmak buna göre ihtiyaçlarını belirleyip temin etme durumundadır.


Deniz kazaları diğerlerinden bazı yönleri ile ayrılmakta olup, müdahalesi de özel olmak zorundadır. Durum hakkında erken ve tafsilatlı bilgi alınması, değerlendirilmesi ve yardımın hızlı- uygun araçlarla yapılması yanında, Deniz kazalarında, kazazedenin maruz kaldığı risk ve tehlikeler daha büyüktür.

Projelerimiz ile kurtarma olaylarına hızlı ve etkin bir müdahale ile ciddi kayıpların önüne geçilmiş olacak ve böylece ülke ve bölge denizlerimizin güvenli bir geçiş ve su yolu olarak görülmesine imkan vererek ülke ekonomisine sağlayacağı gelirlerin maksimize edilmesi sağlanacaktır.

Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezi

1 Ulusal Merkez (Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezi- Tekirdağ)

1 Bölgesel Merkez (Bölgesel Acil Müdahale Merkezi- Antalya)

19 Acil müdahale istasyonu (Ardeşen, Beşikdüzü, Gülyalı, Samsun, Sinop, Bartın, Tuzla, İğneada, Marmaraereğlisi, Mudanya, Bozcaada, Ayvalık, Kuşadası, Bodrum, Kaş, Antalya, Anamur, Mersin İskenderun)