KIYI EMNİYETİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ AMATÖR TELSİZCİLİK SIKÇA SORULAN SORULARI

 

·         Amatör Telsizcilik Sınav Yönetmeliğine nerden ulaşabilirim?

Amatör Telsizcilik Yönetmeliğine buradan ulaşabilirsiniz.


·         KEGM Sınav ön başvuru nasıl yapabilirim?

KEGM sınav ön başvuru kılavuzuna buradan ulaşabilirsiniz.


·         MEB Sınav ön başvuru nasıl yapabilirim?

MEB sınav ön başvuru kılavuzuna buradan ulaşabilirsiniz.

 

·         Amatör Telsizcilik Belgesinin geçerlilik süresi kaç yıldır?

Amatör Telsizcilik Yönetmeliği; Amatör Telsizcilik Belgesi düzenleme Madde 19 - (3) Bu maddenin birinci fıkrasının (a) bendi uyarınca verilen amatör telsizcilik belgesinin süresi on (10) yıldır.


·         Sınavı kazandım şimdi ne yapmam gerekiyor?

Sınavı kazandıktan sonra tarafınıza sistem üzerinden borçlandırma işlemi yapılmaktadır. Belge ücretini ödedikten sonra web sitemizdeki e-hizmetler sayfasındaki e-çağrı işareti alma modülünden e-devlet şifreniz ile giriş yaparak e-çağrı işareti hizmet dökümanındaki e-çağrı işareti alma kısmındaki yönergeleri takip ederek e-çağrı işareti alma işleminizi tamamlayabilirsiniz. (İlgili dökümana buradan ulaşabilirsiniz.)

 

·         Amatör Telsizcilik belgemin süresi doldu ne yapmam lazım?

KEGM web sayfamız üzerinden e-hizmetler sayfasında e-çağrı işaret yenileme modülü üzerinden yenileme sebebi olarak Belge Geçerlilik Süre Bitimi Seçilip “Çağrı İşareti Yenileme” butonuna basılarak bankaya belge yenileme ücreti ödenmesi sonrasında aynı çağrı işareti ile belge basılabilir, kullanılabilir.

 

·         Amatör Telsizcilik belgem tahrip/kayıp oldu ne yapmam lazım?

KEGM web sayfamız üzerinden e-hizmetler sayfasında e-çağrı işaret yenileme modülü üzerinden yenileme sebebi Belge Tahrip veya Belge Kayıp Seçilir, Bu seçeneklerden herhangi biri seçilir ise aynı çağrı işareti kullanılarak yeni belge talebi yapılmış olunur. Bankaya yenileme ücreti yatırıldıktan sonra yeni belge basılabilir, kullanılabilir.

 

·         Adres değişikliği yaptım ne yapmam lazım?

KEGM web sayfamız üzerinden e-hizmetler sayfasında e-çağrı işaret yenileme modülü üzerinden yenileme sebebi Adres Değişikliği seçilir ise; “Yeni Çağrı İşareti Al” seçeneği ile belge yenileme yapılabilir veya “Mevcut Çağrı İşaretini Kullan” seçeneği seçilip “Çağrı İşareti Yenile” butonuna basılarak yenileme talebinde bulunulabilir. “Yeni Çağrı İşareti Al” seçeneği seçilmiş ise belge yenileme ücreti ödeme sonrasında “e-Çağrı İşareti Alma” sayfasından yeni çağrı işareti seçilebilir. “Mevcut Çağrı İşaretini Kullan” seçeneği seçilmiş ise bankaya yenileme ücreti yatırıldıktan sonra mevcut çağrı işareti kullanılabilir.


·         Belgenin yenilenmemesi, iptali veya ölüm ile organizasyonların feshi hallerinde çağrı işareti tahsis işlemleri ne yapılır?

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Amatör Telsizcilik Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliğinin ilgili maddesine göre; "Belgenin yenilenmemesi, iptali veya ölüm ile organizasyonların feshi hallerinde çağrı işareti tahsis işlemleri;

MADDE 7(1) Çağrı işaretlerinin;

a) Amatör telsizcilik belgesinin süresi sonunda yenilenmemesi,

b) Organizasyonun feshi, tasfiyesi veya yetkilisinin müracaatı üzerine iptal edilmesi,

c) Bölge değişikliği,

ç)KEGM tarafından belge veya çağrı işaretlerinin iptali,

d) Sahibinin kullanmaktan vazgeçmesi gibi hallerde on yıl süre ile tahsis edilmez.

(2) Çağrı işaretinin tahsis edildiği amatör telsizcinin ölümü veya vesayet altına alınması halinde, amatör telsizcilik belgesinin geçerlilik süresi içinde olmak kaydıyla, vasi ya da varislerden hak sahibi olduğunu belgeleyen, aynı bölgede ikamet eden ve eşdeğer amatör telsizcilik belgesi sahibi olan müracaatçıya bu çağrı işareti tahsis edilebilir." diye belirtilmiştir.

Yönetmelik kapsamında değerlendirildiğinde Amatör Telsizcinin ölümü halinde vasi ya da varislerden hak sahibi olduğunu belgeleyen, aynı bölgede ikamet eden ve eşdeğer amatör telsizcilik belgesi sahibi olan müracaatçıya bu çağrı işareti tahsis edilebilir. Denildiğinden geçerlilik sonuna kadar tahsisi yapılmaz. Belgenin geçerlilik süresi dolması halinde Yönetmelik kapsamında şartları karşılayan Amatör telsizciler tarafından seçilmek üzere çağrı işareti havuzuna atılmaktadır.

  

·         Amatör Telsizcilik çağrı işaretimden vazgeçmek istiyorum ne yapmam lazım?

KEGM web sayfamız üzerinden e-hizmetler sayfasında e-çağrı işareti vazgeçme modülü üzerinden e-devlet şifresi ile giriş yapılır. Bu hizmet, daha önceden alınmış olunan Amatör Telsizcilik çağrı işaretinizden vazgeçmeniz için kullanılabilir. Bu hizmetten yararlanıldıktan sonra eski çağrı işareti pasif duruma alınarak 10 yıl süre boyunca kullanılamaz hale gelir. Bu işlem iptal edilemez. Bu hizmetten yararlanmak sadece çağrı işaretinden vazgeçmek içindir. Tamamen belge ve çağrı işaretinden vazgeçmek istenirse (Amatör Telsizcilikten vazgeçmek) KEGM Telsiz İşletme Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvurulması gerekmektedir. Hiçbir çağrı işaretiniz (amatör telsizcilik belgesi) yok ise bu ekran kullanılamaz. İlgili dökümanda bu konu ile ilgili renklendirilmiş açıklamalar bulunmaktadır. (İlgili dökümana buradan ulaşabilirsiniz.)

Çağrı işaretinizden vazgeçtikten sonra yeni çağrı işareti almak istenirse ; “e-Çağrı İşareti Yenileme” ekranına girilip yenileme nedenine “Vazgeçme Sebebiyle” seçeneği seçilerek yeni çağrı işareti talebinde bulunulabilir. Bankaya belge yenileme ücreti ödendikten sonra “e-Çağrı İşareti Alma ” sayfasına girip yeni çağrı işareti alınabilir.

 

·         Amatör Telsizcilik çağrı işareti listesinden seçim yapmak mümkün mü?

Amatör Telsizcilik Sınavını kazandıktan sonra KEGM web sitemiz üzerinden e-hizmetler sayfasından e-çağrı işareti alma modülünü kullanarak uygun olan çağrı işaretleri arasından istediğiniz çağrı işaretini alabilirsiniz.

 

·         İki karakterli çağrı işareti alabilir miyim? (Örnek : TA2EW)

Mevcut Amatör Telsizcilik Belgenizin süresi üzerinden 5 yıl geçti ise iki karakterli ve üç karakterli çağrı işaretini “Son Ek Tahsis” ekranından başvuru yapılarak alınabilir.

 

·         Tek karakterli çağrı işareti alabilir miyim? Örnek : (TA2Z)

Mevcut Amatör Telsizcilik Belgenizin süresi üzerinden 10 yıl geçti ise tek karakterli, iki karakterli ve üç karakterli çağrı işaretini “Son Ek Tahsis” ekranından başvuru yapılarak alınabilir.

 

·         Amatör Telsizcilik e-çağrı işareti son ek tahsisi nasıl yapılır?

KEGM web sayfamız üzerinden e-hizmetler sayfasında e-çağrı işareti son ek tahsisi modülü üzerinden e-devlet şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. E-çağrı işareti hizmet dökümanındaki e-çağrı işareti son ek tahsisi kısmındaki yönergeleri takip ederek bölgenize göre çağrı işaretini seçip “Çağrı İşareti Son Ek Alma” butonuna bastıktan sonra 7 gün içinde belge yenileme ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Aksi durumda belge kullanılamaz ve belge yenileme talebi sistem tarafından otomatik olarak silinir.

 

·         Bölgem nasıl oluşturuluyor?

Çağrı işaretinizin 3.Karakteri Bölgenizdir. Bölgeniz Mernis sistemine kayıtlı ikamet ilinize veya ilçenize göre seçilmektedir. Bölge Listesine ulaşma için tıklayınız.

 

·         Almak istediğim çağrı işaretinin boşta olup olmadığını öğrenebilir miyim?

Evet, Çağrı İşareti Sorgulama sayfasına çağrı işaretini yazarak uygunluğu kontrol edilir.

Çağrı İşareti bir Amatör Tarafından kullanılması durumunda : “AKTİF - ÇAĞRI İŞARETİ KULLANILMAKTADIR” olarak gözükür.

Sisteme tanımlanmamış bir çağrı işareti girildi ise : “Çağrı İşareti Bulunamadı! Sistemimizde Bu çağrı işareti tanımlı olmadığında Alamazsınız.” olarak gözükür.

Sisteme Tanımlanmış ve herhangi bir amatör tarafından kullanılmıyor ise; BU ÇAĞRI İŞARETİ KULLANILABİLİR. “BU ÇAĞRI İŞARETİNİ E-ÇAĞRI İŞARETİ ALMA SAYFASINDAN ALABİLİRSİNİZ.” Olarak gözükür.

 

·         Kendi belirlediğim bölgeme uygun çağrı işareti alabilir miyim?

Hayır, Sadece sisteme tanımlanan herhangi bir amatör tarafından alınmamış çağrı işaretleri alınabilir.

 

·         Adli Sicil sorgulaması e-Çağrı İşareti İşlemleri Yapabilir miyim?

Adli sicili olan bir Amatör Telsizci, e-Çağrı İşareti hizmetlerinden yararlanamazlar. KEGM Telsiz İşletme Müdürlüğü’ne dilekçe ile yenileme başvurusunda bulunulabilir, KEGM tarafından değerlendirme sonrasında yenileme talebi Kuruluşumuz tarafından dilekçenize istineden yenilenir ve belge ücreti ödenmesi beklenir.

 

·         Amatör Telsizcilik Sınavı ne sıklıkta yapılmaktadır?

Amatör telsizcilik sınavları KEGM veya KEGM tarafından belirlenen eğitim kurumlarınca yapılmaktadır. Kuruluşumuz tarafından düzenenlenen sınavlar saptanacak yer ve zamanda yılda en az iki defa yapılır.

Sınav yer ve zamanı sınav tarihinden en az otuz gün önce KEGM’nin web sayfasında yayınlanır. KEGM’nin web sayfasına https://www.kiyiemniyeti.gov.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Amatör telsizcilik sınavı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 81 ilde bulunan elektronik sınav merkezlerinde sürekli olarak yapılmaktadır.

 

·         Amatör Telsizcilik Sınavına başvuruda bulunacak kişiler için yaş sınırı var mıdır?

Amatör telsizcilik sınavı için başvuruda bulunacakların on iki yaşından büyük ve temyiz kudretine sahip olması zorunludur.

 

·         Amatör Telsizcilik Sınavı için son başvuru tarihi nedir?

KEGM tarafından sınav başvuruları sınav tarihinden on iş günü gün öncesine kadar kabul edilir.

KEGM’e başvuru formunun teslim edildiği ya da ulaştığı tarih başvuru tarihi olarak kabul edilir. Posta veya dernekler aracılığıyla yapılan müracaatlarda yaşanan gecikmeler kabul edilmez.

MEB elektronik amatör telsiz sınav başvuruları 81 il için sürekli açıktır. Sınav başvurunuzu https://www.kiyiemniyeti.gov.tr/ehizmetler/amator_telsiz_sinavi_on_basvuru adresinden yaparken size en uygun elektronik sınav merkezini seçebilirsiniz.

 

 

·         Amatör Telsizcilik Sınavı için hangi sınav türlerine başvuru yapabilirim?

Müracaatçılar A/ B sınıfı veya C Sınıfı amatör telsizcilik belgesinden biri için sınav tercihi yapabilirler.

 

·         Amatör Telsizcilik sınav başvurusu nasıl yapılır?

Kuruluşumuz tarafından düzenlenen Amatör Telsizcilik Sınav başvuruları https://www.kiyiemniyeti.gov.tr/ adresi üzerinden e-hizmetler sekmesi altında yer alan sınav ön başvuru kısmından e-Devlet şifresi ile giriş yapılarak veya e-Devlet üzerinden elektronik ortamda KEGM seçilerek yapılır.

MEB tarafından düzenlenen Amatör Telsizcilik Sınav başvuruları https://www.kiyiemniyeti.gov.tr/ adresi üzerinden e-hizmetler sekmesi altında yer alan sınav ön başvuru kısmından e-Devlet şifresi ile giriş yapılarak veya e-Devlet üzerinden elektronik ortamda MEB seçilerek yapılır. Açılan sayfadaki bilgiler eksiksiz doldurulduktan sonra biometrik fotoğraf yüklenir (Öğrenci, engelli ve teknik sınavdan muaf olan adaylar belgelerini taratıp yüklemeleri gerekir) ve başvuru tamamlanır.

On iki yaşını doldurup on altı yaşından gün almamış adaylar,  https://www.kiyiemniyeti.gov.tr/ adresi üzerinden temin edecekleri (başvuru formu için tıklayınız) başvuru formlarını doldurarak şahsen, posta adresi veya e-posta üzerinden amatortelsiz@kiyiemniyeti.gov.tr adresine yollayarak başvuru yapabilirler.

 

·         Amatör Telsizcilik sınavına nerede girebilirim?

Müracaatçılar, sınava girecekleri yer olarak başvuru formunda KEGM için belirlenen bölgeleri, MEB için online sınav merkezlerini tercih ederler.

Başvuru formu için tıklayınız.

Sınav başvurunuzu https://www.kiyiemniyeti.gov.tr/ehizmetler/amator_telsiz_sinavi_on_basvuru
adresinden yaparken size en uygun elektronik sınav merkezini seçebilirsiniz.

 

·         Amatör Telsizcilik Sınav başvurumun kabul edilip edilmediğini nasıl öğrenebilirim?

Kuruluşumuz tarafından başvuruların değerlendirilmesi neticesinde sınava girme hakkı kazanan adayların başvuruları kabul edilir. Başvuruları kabul edilen adaylara SMS ile bildirim yapılmaktadır.

 

·         Amatör Telsizcilik Sınav başvurum kabul edildi ne yapacağım?

Kuruluşumuz tarafından düzenlenen Amatör Telsizcilik sınavı için https://www.kiyiemniyeti.gov.tr/ adresi üzerinden e-hizmetler sekmesi altında yer alan sınav harcı sorgula kısmından e-devlet şifresi ile giriş yaparak Vakıfbank internet bankacılığı veya Vakıfbank şubelerinden ödeme işlemlerini gerçekleştirebilir.

MEB’in düzenlediği Amatör Telsizcilik e-sınavı başvurunuz kabul edikten sonra sınav giriş ücretinin yatırılması gerekmektedir. Ödeme işlemi odeme.meb.gov.tr adresinden kredi kartıyla veya Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank Şubelerinden yapılabilir.

 

·         Amatör Telsizcilik Sınav belgemi nerden alabilirim?

Kuruluşumuzun veya MEB’in düzenlediği Amatör telsizcilik sınavı için sınav giriş belgenizi https://www.kiyiemniyeti.gov.tr/ adresi üzerinden e-hizmetler sekmesi altında yer alan e-sınav belgesi sorgula kısmından e-devlet şifresi ile giriş yaparak çıktı alınabilir.

MEB’in yapmış olduğu e-sınav için adaylar, renkli veya siyah beyaz fotoğraflı sınav giriş belgesi ile sınava katılmak zorundadır.

 

 

 

 

 

 

·         Amatör Telsizcilik Sınavı müfredatı hangi konuları kapsamaktadır?

A/B sınıfı: Bütün ilgili amatör radyo düzenlemeleri, haberleşme teknolojileri işletim prosedürlerini ve frekans tahsisinden muaf telsiz cihaz ve sistemleri hakkındaki yönetmelikte belirtilen amatör telsizcilerin kullanacakları frekans bandları ve teknik kriterleri kapsar.

C Sınıfı: Pratik ve temel haberleşme teknikleri ve ilgili ulusal ve uluslararası işletim düzenlemeleri ve ekipman kullanımı ile birlikte frekans tahsisinden muaf telsiz cihaz ve sistemleri hakkındaki yönetmelikte belirtilen bu sınıf amatör telsizcilerin kullanacakları frekans bandları ve teknik kriterleri kapsar.

 

·         Amatör Telsizcilik sınav ve belgelendirme ücretleri ne kadardır?

Kuruluşumuzun yapmış olduğu Amatör Telsizcilik Sınavı için sınav ve belgelendirme ücretleri Kuruluşumuz Yönetim Kurulunca belirlenmektedir. Güncel ücret tarifesine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Milli Eğitim Bakanlığının yapmış olduğu Amatör Telsizcilik Sınav Ücretine buradan ulaşabilirsiniz. Kuruluşumuz ile Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü arasında yapılan protokol gereği e-sınav amatör telsizcilik sınav ücreti MEB tarafından belirlenmekte olup indirim uygulanmamaktadır.

 

Milli Eğitim Bakanlığının yapmış olduğu Amatör Telsizcilik sınav itirazları T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. ve Türkiye Halk Bankası A.Ş. şubelerinden herhangi birine, MEB “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığıyla kendi T.C. kimlik numaraları ile itiraz ücreti yatırarak, e-itiraz modülü üzerinden yapacaklardır.

 

 

·         Amatör Telsizcilik Sınavında kaç soru vardır, sınav süresi ne kadardır?

Kuruluşumuzun ve MEB’in düzenlediği sınavlarda, sınav çoktan seçmeli olup Teknik İçerik 15, Ulusal ve Uluslararası İşletim Kuralları ve Prosedürler 20 ve Amatör Hizmet ve Amatör Uydu Hizmeti İle İlgili Ulusal ve Uluslararası Düzenlemeler 15 soru olmak üzere toplam 50 sorudan oluşur ve tek oturumda yapılır. Sınav süresi 1 saattir.

 

Teknik içerikten muaf adaylar için sınav, Ulusal ve Uluslararası İşletim Kuralları ve Prosedürler 20 ve Amatör Hizmet ve Amatör Uydu Hizmeti İle İlgili Ulusal ve Uluslararası Düzenlemeler 15 soru olmak üzere toplam 35 sorudan oluşmaktadır ve sınav süresi 45 dakikadır.

 

 

 

·         Amatör Telsizcilik Sınavında Teknik konulardan kimler muaf olur?

Haberleşme, elektrik, elektronik ve fizik dallarından birinde en az lisans düzeyinde yükseköğrenim görmüş olan adaylar, teknik konulardan sınava tabi tutulmazlar.

 

·         Amatör Telsizcilik Sınavında adayın kopya çekildiği tespit edilirse ne yapılır?

Kuruluşumuzun düzenlemiş olduğu Amatör Telsizcilik Sınavında kopya çektiği tespit edilen adayların sınavı geçersiz sayılır ve bir sonraki dönem için sınav başvurusu kabul edilmez.

 

MEB’in düzenlemiş olduğu Amatör Telsizcilik Sınavında kopya çektiği tespit edilen adaylar için Milli Eğitim Bakanlığı Merkezi Sistem Sınav Yönetmeliği hükümleri geçerlidir. İlgili yönetmeliğe buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

·         Amatör Telsizcilik Belge Sınıfları nelerdir, bu belge sınıfları için kaç puan almak gerekir?

Amatör telsizcilik için A Sınıfı, B Sınıfı ve C sınıfı olmak üzere 3 adet belge sınıfı bulunmaktadır.

Amatör Telsizcilik Sınav Ve Belgelendirme Yönetmeliği madde 16 gereğince sınavda A ve B sınıfı için oluşturulan sorulardan en az 75 puan alanlar A sınıfı, 60-74 arası puan alanlar B sınıfı; C sınıfı için oluşturulan sorulardan en az 60 puan alan adaylar C sınıfı amatör telsizcilik belgesi almaya hak kazanırlar.

Amatör Telsizcilik Sınav Ve Belgelendirme Yönetmeliğine buradan ulaşabilirsiniz.

 

·         Amatör Telsizcilik belgesinin geçerlilik süresi ne kadardır?

Amatör telsiz belgesi alındıktan sonra 10 yıl süre ile geçerliliğini korumaktadır.

Belge süresi dolan adaylar belgelerini sınava tabi tutulmadan yenileme yoluyla alabilirler.

 

·         Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilen engelli belgesine sahip vatandaşlar Amatör Telsizcilik Belgesi başvurularını nasıl tamamlayabilir?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilen engelli belgesine sahip, Amatör Telsizcilik Belgesine başvuru yapacak vatandaşlar için Kuruluşumuz ayrı bir sınav düzenlemektedir. Kuruluşumuza ait web sitesinde bulunan başvuru formunu (başvuru form için tıklayınız) doldurup amatortelsiz@kiyiemniyeti.gov.tr adresine formu yollayarak başvuruda bulunabilirler. Sınava girecekleri tarih ve saati web sitemiz duyurular kısmından takip edebilirler.

 

·         Amatör Telsizcilik sınav sonuçları ne zaman açıklanır?

Kuruluşumuzun düzenlediği sınav, sınav komisyonunca on beş gün içinde değerlendirilerek sonuçlar https://www.kiyiemniyeti.gov.tr/ web sayfasında ilan edilir.

MEB’in düzenlediği Amatör Telsizcilik e-sınavı ise sınav bitiminde hemen açıklanmaktadır.

 

 

 

·         Mütekabiliyet anlaşması bulunan bir ülkeden amatör telsizcilik belgesi almış olup Türkiye’ye daimi yerleşen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım, Amatör Telsizcilik belgemin süresi doldu ne yapmam gerekir?

Mütekabiliyet anlaşması bulunan bir ülkeden amatör telsizcilik belgesi almış olup Türkiye’de daimi yerleşen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının belgelerinin süresi dolduğunda talepleri halinde sınıfına uygun amatör telsizcilik belgesi düzenlenerek faaliyetlerine izin verilir.

 

·         Amatör Telsizcilik Belgesi kimlere verilmez?

Sınavı kazansalar dahi kamu hizmetlerinden yasaklananlar ile affa uğramış olsalar bile 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun ikinci kitabının dördüncü kısmının dördüncü, beşinci, altıncı, yedinci ve sekizinci bölümlerinde yazılı suçlardan, 216 ncı maddesinde yazılı halkı, sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek suçlarından mahkûm olanlar ile Türk Ceza Kanununun 151 inci maddesinin birinci fıkrasında ve 152 nci maddesinde yazılı eylemleri siyasi ve ideolojik amaçlarla işlemekten hüküm giyenlere, amatör telsizcilik belgesi verilmez.

 

·         Sınav sonuçlarına itiraz edebilir miyim?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmakta olan elektronik sınava itiraz işlemleri sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra 5 (beş) gün içerisinde adresinden yapılmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından yapılan Amatör Telsizcilik sınavı için belirli bir itiraz süresi bulunmamaktadır. Girmiş olduğunuz sınava itiraz için sınav itiraz başvurusu ücretini ödemeniz gerekmektedir. Kuruluşumuzun Amatör Telsizcilik Sınav itiraz ücretine buradan ulaşabilirsiniz.

Ücret tahakkuku için 0216 531 40 00 – 5140 / 5141 / 5145 numaralarını arayabilirsiniz.

 

·         Amatör telsiz sınavına yurtdışından internet üzerinden katılabilir miyim?

Amatör Telsizcilik Sınavları; Avrupa Posta ve Telekomünikasyon İdareleri Birliği ülkelerince kabul edilen ve bu mütekabiliyet esasları çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle yurtdışından Amatör Telsizcilik sınavına katılım mümkün değildir.

 

·         Amatör Telsizcilik Kartımı nasıl alabilirim?

Kuruluşumuz tarafından belgeniz düzenlendikten sonra KEGM web adresinden belgenize QR kodu ile ulaşabilirsiniz. PVC kartınız en kısa zamanda adresinize posta ile gönderilecektir.

Ayrıca KEGM web adresinden e-hizmetler sayfasında yer alan Belge Oluşturma modülünü kullanarak e-devlet şifreniz ile giriş yaparak T.C Kimlik numaranız ile sorgulama yapıp Amatör Telsizcilik belgenizi online ortamda cihazınıza indirebilirsiniz.

 

 

·         Amatör Telsizcilik Sınavına zamanında giremedim ne yapacağım?

Tekrar sınav hakkınızın oluşturulabilmesi için ilgili MEB ilçe sınav merkezine başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru yapılması sonrasında, MEB Ölçme ve Değerlendirme merkezi tarafından sınav hakkı tanımlaması gerçekleştirilecek olup tekrar sınav hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Kuruluşumuz için de tekrar başvuru yaparak sınav hizmetinden faydalanabilirsiniz.

 

·         Amatör Telsizcilik Sınavı için yaş sınırı nedir?

Amatör Telsiz Sınav Yönetmeliği madde 12 uyarınca Amatör telsizcilik sınavı için başvuruda bulunacakların on iki yaşından büyük ve temyiz kudretine sahip olması zorunludur. Amatör Telsizcilik Sınav Ve Belgelendirme Yönetmeliğine buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

·         Amatör Telsizcilik Belgesi hangi durumlarda iptal olur?

Amatör Telsiz Belgesinin iptaline sonuç açacak durumlar Amatör Telsizcilik Sınav Ve Belgelendirme Yönetmeliği madde 24’de şu şekilde açıklanmıştır.

(1) Amatör telsizcilik belgesi ve çağrı işareti;

a)    Bu Yönetmeliğin 23 üncü maddesinde belirtilen yasaklamalara aykırı davranışların tespiti,

b)  Amatör telsizcinin bu Yönetmeliğin 19 uncu maddesinin ikinci fıkrasında yazılı eylemleri nedeniyle hüküm giydiğinin tespiti,

Halinde iptal edilir.

(2)  Bu madde hükümlerine aykırı davranışları tespit edilen organizasyonların çağrı işareti ve sorumlu operatöre verilen amatör telsizcilik belgesi iptal edilir.

(3)  Organizasyonların feshi veya tasfiyesi halinde belgeleri ve çağrı işaretleri iptal edilir.

(4)    Akredite derneklerce uygunsuz davranışları saptanan amatör telsizcilerin isimleri, delilleri ile birlikte dernek yönetim kurulunun kararı üzerine KEGM’e bildirilir.

 

 

 

 

·         SWL(Kısa Dalga Dinleyici) Belgesi nedir ve nasıl alınır?

SWL 3-30 MHz frekans bandı arasında ulusal ve uluslararası yayın yapan istasyonları dinleyen kısa dalga dinleyicisi demektir. SWL belgesi https://www.turkiye.gov.tr/kiyi-emniyeti-kisa-dalga-swl-belge-basvurusu adresinden başvuru yapıldıktan sonra ücretsiz olarak verilmektedir. Oluşan belgelere yukarıdaki web adresinden ulaşılabilir.

 

·         Özel etkinlikler için geçici çağrı işareti tahsisi nasıl olur?

Özel etkinlikler için geçici çağrı işareti tahsisi Amatör Telsizcilik Sınav Yönetmeliği madde 8 uyarınca aşağıda belirtilen şekilde yapılmaktadır.

Amatör telsizcilik topluluğu ya da daha büyük bir kitleyi ilgilendiren özel gün ve durumlarda KEGM tarafından uygun görülmesi halinde, bu Yönetmeliğin 6’ncı maddesinin ikinci fıkrasının (c) bendine göre çağrı işareti tahsisi yapılır. Bu durumda özel günlere ilişkin olmak üzere ön ekten sonra rakam grubu verilebilir ve son ekte kısıtlama aranmaz.

Talepler özel etkinlik tarihinden en az on gün önce KEGM’ne ulaştırılır.

Özel etkinlikler için 60 güne kadar çağrı işareti tahsis edilebilir. Bu süre en çok 60 gün uzatılabilir.

 

·         Hangi Telsiz Cihazları İçin İzin ve Ruhsatname Alınması Gerekir? İzin ve Ruhsatname Alınmadan Kullanılabilen Telsiz Cihazları Nelerdir?

Amatör telsiz cihazları ise Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden alınmış Amatör Telsizcilik Belgesi sahiplerince 18/07/2009 tarih ve 27292 sayılı Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliği’nde belirtilen teknik kriterlere (frekans bandı, güç, anten vb.)  uygun olmak, işletmeci veya kullanıcıların telsiz sistemi üzerinde herhangi bir elektromanyetik girişime neden olmamak kaydıyla Kurumumuzdan herhangi bir izin, frekans tahsisi ve ruhsatname almaksızın kullanabilmektedir.

Diğer cihazların kullanımları ile ilgili olarak usul ve esaslar 05/11/2008 tarih ve 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanununu ve 1/09/2012 tarihli ve 28408 sayılı Kısa Mesafe Erişimli Telsiz (KET) Cihazları Hakkında Yönetmelikte belirtilmiş olup söz konusu mevzuatlara https://tuketici.btk.gov.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 

·         Frekans planlaması ve tahsisi nasıl yapılmaktadır? Telsiz cihaz ve sistemi kurmak ve işletmek isteyenlerin yapması gerekenler nelerdir?

Telsiz yayınlarının birbirleri üzerinde elektromanyetik girişim oluşturmaması ve frekans bantlarının etkin ve verimli şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla uluslararası frekans planlaması ve uluslararası kuruluşların aldığı kararlar da dikkate alınarak milli frekans planlaması, tahsisi, uluslararası koordinasyon ile tescil işlemleri Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yapılır ve uygulanır. Telsiz cihaz veya sistemi kurmak ve işletmek isteyenler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna frekans tahsis ve tescil işlemlerini yaptırmak zorundadır. Ancak, Elektronik Haberleşme Kanunun 37 nci maddesinde belirtilen, herhangi bir telsiz kurma ve kullanma iznine ve telsiz ruhsatnamesine ihtiyaç göstermeksizin kullanılan telsiz cihaz ve sistemlerinde kullanılacak frekanslar için tahsis ve tescil işlemi yapılmaz.