SAĞLIK BAKANLIĞI VE KURULUŞUMUZ ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI…

SAĞLIK BAKANLIĞI VE KURULUŞUMUZ ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI…

 

24 Ekim 2014 tarihinde Yalova Altınova’da bulunan Sefine Tersanesi’nde törenle denize indirilen ve Acil Müdahale Gemisi anlamında Türkiye’deki ilk ve tek gemi olma özelliğini taşıyan ERV Nene Hatun Acil Müdahale Gemisi’nde Sağlık Bakanlığı ile Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğümüz arasında bir protokol imzalanmıştır. 

 

Yapılan törene, Sağlık Bakanımız Sn. Mehmet Müezzinoğlu, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Sn. Prof. Dr. Eyüp Gümüş, Yalova Valisi Sn. Selim Cebiroğlu, Kıyı Emniyeti Genel Müdürümüz Sn. Yaşar Duran Aytaş, Sağlık Bakanlığı Acil Hizmetler Genel Müdürü Sn. Osman Nacar, Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Sn. Hüsam Hatipoğlu Genel Müdür Yardımcılarımız Sn. B. Olcay Özgürce ve Sn. Caner Arseven ile çok sayıda davetli katıldı.

 
 
 
 

Törende konuşan Sağlık Bakanımız Sn. Mehmet Müezzinoğlu, imzalanan protokolü çok önemsediklerini ifade ederek “Kıyı Emniyetimizin gerek arama, gerek kurtarma alanındaki bu gemisinin bu alandaki hizmetlerde sağlık alanının da kurtarılan hastaya tedavi yapabilmek, burada onu takip edebilmek, müdahalesini yapabilmek, gerekirse şimdi yeni düzenlemelerle ameliyatını da yapabilme, hiperbarik oksijen bölümünde tedaviyi burada, acil ve devam tedavisini yapabilecek koşulların oluşması sağlanmış olacak. Olağanüstü durumlarda heliportu ile hastayı alıp transfer edebilme bu süreç zarfında bize ciddi bir işletme tecrübesini katacaktır” şeklinde konuşarak emeği geçen herkese teşekkür etti.

 
 
 

Sağlık Bakanlığı Müsteşarımız Sn. Prof. Dr. Eyüp Gümüş ise, "20 yataklı bir gemi ama 40 yatağa çıkabilir. İnşallah en kısa sürede içerisinde bir ameliyathane olacak. Heliport var. Helikopter de bu gemiye inebiliyor. Hiperbolik Oksijen ünitesi var. Bu da çok kıymetli bir birim. Sonuçta Dizayn edilmiş çok güzel bir laboratuarı var. Biz bu gemi ile büyük çapta bir çok operasyonda sağlık hizmeti verebilmek durumundayız" şeklinde konuştu.

 

 
 

Konuşmasına, ERV Nene Hatun Acil Müdahale Gemisi’nin yapımına büyük destek veren başta Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız olmak üzere Sağlık Bakanımıza,  Müsteşarımıza, Sefine Tersanesi çalışanlarına ve geminin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ederek başlayan Kıyı Emniyeti Genel Müdürümüz Sn. Yaşar Duran Aytaş ise protokolü çok önemsediklerini dile getirerek, "Bu bizim açımızdan önemli bir protokol çünkü adı üzerinde olan acil müdahale gemisinin her hangi bir acil durumda 20 hastayı bünyesinde barındıracak ve bunlarla ilgili sağlık tedavilerinin bir an önce verilmesi gerekecekti. Bizim gemimiz personeli ile birlikte 45 kişilik yaklaşık 87 metre, 18 metre genişliğinde ve 16 knot hızında. Bu gemi çevre kirliliğine karşı araştırma, 100 metreye kadar dalgıç hizmetleri verebilme özelliğine sahip vurguna karşı gerekli önlemlerin alınabileceği sistem odası olan bir gemi" diye konuştu. 

 
 

Sağlık Bakanlığı Müsteşarımız Sn. Prof. Dr. Eyüp Gümüş ile Genel Müdürümüz Sn. Yaşar Duran Aytaş’ın protokolü imzalamasının ardından gemiyi gezerek yetkililerden bilgi alan Sağlık Bakanımız Sn. Mehmet Müezzinoğlu, ERV Nene Hatun gemisini çok beğendiğini ifade ederek emeği geçen herkese teşekkür etti.

 
 
 
 
 
 

Kamu kaynaklarından etkin bir şekilde faydalanma adına imzalanan bu ortak protokol ile ERV Nene Hatun Acil Müdahale Gemisi’nde olası bir kaza veya acil durumda gerekli olan sağlık personelinin Sağlık Bakanlığı'nca temin edilmesi sağlandı. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Yorumlar