IALA KONSEYİ BASIN BİLDİRİSİ

IALA KONSEY ÜYESİ

TÜRKİYE

 

Türkiyenin 1958 yılında Ulusal Üyesi olduğu, Uluslararası Deniz Seyir Yardımcıları ve Deniz Fenerleri Otoriteleri Birliği (IALA) nin 29 Mayıs 2018 tarihinde Guney Kore, Incheon’da yapılan 13. Genel Kurulunda, Türkiye’yi temsilen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 2018—2022 dönemi Konsey üyeliğine 2006 yılından bu yana dördüncü kez seçilmiştir.

IALA Konseyinin direkt olarak atanan 3 üyesi dışındaki 21 üyesi, dört yılda bir yapılan IALA Genel Kurulunda 83 Ulusal Üyenin oyları ile seçilmektedir. 2018 – 2022 dönemi Konsey üyeliğine  Türkiye dahil 26 Ulusal Üye adayliğını bildirmiş ve direkt atanan Güney Kore, Brezilya ve Fransa dışında Avustralya, Kanada, Şili, Çin, Danimarka, Finlandiya, Almanya, Hindistan, İtalya, Japonya, , Malezya, Fas, Norveç, Singapur, Güney Afrika, İspanya, İsveç, Hollanda, Türkiye, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri seçilmiştir. Adaylardan Rusya Federasyonu, Portekiz, Irlanda ve Senegal dışarda kalmıştır.

IALA nın hükümet dışı kuruluş (NGO) statüsünden, uluslarası konvensiyon ile Uluslararası Örgüt (IGO) statüsüne dönüşmekte olduğu bu dönemde Türkiyeyi temsilen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın Konsey üyeliğine seçilmesi oldukça önem arz etmektedir.

IALA nın 3.Diplomatik Konferansı Bakanlık adına Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından Mart 2019 tarihinde Istanbulda düzenlenecektir. Deniz seyir yardımcıları, fenerler, E-Seyir (E-Navigation), VHF Veri Aktarma Sistemi (VDES) ve Gemi Trafik Hizmetleri (VTS) alanlarında kural koyucular sınıfında konsey üyesi olan Türkiye, bu hususlardaki düzenlemelerin oluşturulmasında söz sahibi olarak katkıda bulunacaktır.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı adına Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü kendi milli altyapımızın geliştirilmesi ve kurulması hususunda IALA çalışmalarında elde edeceği tecrübeyle milli kaynak üretimi ve başka ülkelere altyapı ihracatı yönünde katkı sağlayacaktır.

Bununla birlikte 13. Genel Kurulda, Türkiyede 1936 yılından bu yana Denizcilik Bayramı olarak kutlanan 1 Temmuz gününün Dünya IALA günü olarak kutlanmasının kabul edilmiş olması tarafımızca memnuniyetle karşılanmıştır.